برای درست کار کردن سایت نیاز داریم تا کوکی خود رو تایید کنید

وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات : وابستگی فنی صدا و سیما به ماهواره های خارجی خاتمه یافت.


تاریخ انتشار : 1400/12/05    ساعت انتشار : 12/19

دکتر زارع پور وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات در گردهمایی افتتاح پروژه های شرکت زیرساخت، امروز (چهارشنبه چهارم اسفند ماه) را نقطه عطفی در تاریخ صدا و سیما خواند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی اپراتورچهارم مخابراتی کشور؛ آقای دکتر زارع پور وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات در گردهمایی افتتاح پروژه های راهبردی شرکت ارتباطات زیرساخت ایران طی سخنانی امروز (چهارشنبه چهارم اسفند ماه 1400) را نقطه عطفی در تاریخ صدا و سیما خواند.

دکتر زارع پور در این گردهمایی با حضور آقای پیمان جبلی رییس محترم صداو سیما، معاونین و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، جمعی از مدیران ارشد صداو سیما، مهندس رضا خضردوست مدیرعامل اپراتور چهارم مخابراتی کشور و برخی از مدیران اپراتورها و دست‌اندرکاران حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ضمن عرض تبریک این رویداد بزرگ تاکید کرد دیگر صدا و سیما به ماهواره های خارجی برای ارتباط با مخاطبانش نیازی ندارد و این مهم با انتقال دیتا بر بستر فیبرنوری ممکن شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه ضمن تبریک ایام مبارک ماه رجب و روز مهندس افزود: در این پروژه در طول قریب به یک دهه، با تلاش صدها و بلکه هزاران مهندس بر پهنه جغرافیایی ایران عزیزمان، یک شاهکار مهندسی رغم خورد.وی افزود: امروز که روز نمادین افتتاح شبکه سراسری سیگنال‌رسانی زمینی صداوسیما است نقطه عطفی در تاریخ صداوسیما است و از امروز امکان خدمت رسانی سازمان صدا و سیما از طریق یک شبکه پرسرعت مبتنی بر فیبرنوری در سراسر کشور فراهم شده است و وابستگی پخش شبکه های رادیویی و تلویزیونی به فرستنده‌های ماهواره‌ای خارجی قطع شد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: در این پروژه بزرگ، در طول قریب به یک دهه سه وزیر ارتباطات و سه رئیس سازمان صدا و سیما در عالی ترین سطح و در سطوح پایین تر صدها نفر درگیر بودند تا بتوانند این شاهکار مهندسی را به سرانجام برسانند.

زارع پور با بیان اینکه این پروژه نشان داد که می‌شود کارهای بزرگ بین‌دستگاهی انجام داد گفت: اینکه پروژه‌ به این بزرگی توانسته در تعامل بین دستگاه‌های مختلف در سطح مدیریتی به نتیجه برسد که در نوع خود بدیع است. در این پروژه، باندپهن(Broadband) به کمک پخش داده‌ها(Broadcast) آمد و زمینه پخش مناسب سیگنال‌های تلویزیونی را فراهم کرد و امیدوارم در ادامه این همکاری پخش داده‌ها (Broadcast) به کمک باندپهن (Broadband) بیاید و زیر ساخت‌هایی که در اختیار دارد را به اشتراک بگذارد تا شاهد خدمت رسانی بهتری در حوزه ارتباطات دیتا در سراسر کشور باشیم.

دکتر زارع پور در ادامه، خبری خوش که بسیاری از کاربران، بویژه صاحبان صدها هزار کسب و کار متکی به فضای مجازی در انتظارش بودند را هم به اطلاع عموم رسانده و گفت: دولت سیزدهم به دنبال توسعه یک شبکه پرسرعت و با کیفیت در کشور است. همین امروز هم ریاست محترم جمهور دستور ویژه‌ای صادر کردند که شرایط را برای دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت و باکیفیت فراهم کنیم و این واقعا یک اعتقاد جدی در دولت سیزدهم است که فناوری اطلاعات می تواند بسترساز حل بسیاری از مشکلات باشد.زارع پور با اشاره به پروژه راهبردی توسعه شبکه فیبرنوری که در ایام دهه فجر افتتاح شد گفت: لازمه تحقق پروژه توسعه فیبرنوری به همه نقاط کشور این است که شبکه انتقال و شبکه ارتباطات کشور در لایه زیر ساخت تقویت شود.

وی افزود: شبکه زیرساخت کشور در حال حاضر ظرفیت خوبی دارد لکن به دلیل اجرای پروژه راهبردی توسعه فیبرنوری نقاط، که سرعت دسترسی مردم به اینترنت را بیش از چند ده و یا حتی چند صد مگابیت بر ثانیه افزایش خواهد داد، حتما لازم بود که ظرفیت شبکه زیر ساخت را توسعه دهیم و امروز مایه خوشحالی است که قرارداد توسعه شبکه زیر ساخت کشور با تجهیزات کاملا بومی امضا شد و بر أساس آن تا پایان سال 1401، هفتاد درصد به ظرفیت این شبکه اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به رونمایی از نقشه راه افزایش ظرفیت بین‌الملل در مسیر تبدیل‌شدن ایران به هاب ترانزیت دیتا در منطقه نیز گفت: امروز با افتخار اعلام می کنیم که در طول چهارماه گذشته، بیش از ۴۰ درصد به ظرفیت عملیاتی ترانزیت دیتای کشور افزوده شده است. هدف گذاری کرده ایم تا پایان سال 1403 ترانزیت دیتا به حداقل چهار ترابیت بر ثانیه برسد و امروز قریب به پنجاه درصد این هدف گذاری محقق شده است و امیدواریم روزی را شاهد باشیم که جمهوری اسلامی ایران، تبدیل به هاب ترانزیت دیتا در منطقه تبدیل شود و همانگونه که ارتباطات با کیفیت برای مردم خودمان فراهم می کنیم بتوانیم ارتباطات با کیفیت برای منطقه هم فراهم کنیم.

گفتنی ست اپراتور چهارم مخابراتی کشور(ایرانیان نت) که شرکت ارتباطات زیرساخت ایران از عمده ترین سهامدارانش بشمار می رود، در ابرپروژه فیبرنوری به خانه و کسب و کارها و ایجاد تحولی اساسی در سرویس دهی به کاربران فضای مجازی در سطح کشور ماموریت حساس انتقال درون استانی و سرویس دهی عمده بر بستر فیبرنوری را برعهده دارد و با توجه به رویکرد دولت خدمتگزار سیزدهم مبنی بر سرویس دهی با بالاترین و امن ترین کیفیت به مردم عزیز میهن اسلامی مان، نقش ویژه اپراتور چهارم مخابراتی کشور بیش از پیش حساس تر شده است بالاخص که ایرانیان نت سهامدار بزرگترین دیتاسنتر کشور بشمار می روند. که می تواند در توسعه بخش فناوری اطلاعات تاثیر بسزایی داشته باشد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی اپراتورچهارم مخابراتی کشور در آیین افتتاح پروژه های استراتژیک شرکت ارتباطات زیرساخت ایران، سیگنال رسانی مرتبط با صدا و سیما از اهمیت ویژه ایی برخوردار است بخصوص که «رسانه ملی» کشورمان را از ماهواره های خارجی بی نیاز خواهد کرد امری بسیار مهم که با تلاش بی وقفه چند دستگاه بزرگ از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (بطور خاص شرکت ارتباطات زیرساخت ایران) و همکاری نزدیک صدا و سیما و... ممکن شده، به بهره برداری رسید از همین رو آقایان زارع پور و جبلی از برخی مدیران فعال در پروژه سیگنال رسانی با اهدای لوح تقدیر، تجلیل به عمل آوردند.