برای درست کار کردن سایت نیاز داریم تا کوکی خود رو تایید کنید

آغاز نسل پنجم تلفن همراه


تاریخ انتشار : 1400/05/04    ساعت انتشار : 10:43

گام‌های بلندی که بسوی 5G در دوره تحریم برداشته شد.

دو سال پیش بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام خبر برگزاری "جلسات خوب" درباره زیرساخت های 5G وعده راه اندازی نسل پنجم اینترنت تلفن همراه، با وجود تحریم‌های آمریکا داد. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در آن زمان محمد جواد آذری جهرمی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «جلسات خوبی درباره زیرساخت‌های 5G داشتیم. جهش بزرگی برای کشور خواهد بود. اگرچه تحریم‌های آمریکا سرعت ما را کم می‌کند اما همان‌گونه که در یک سال گذشته به طور میانگین هر روز به 20 روستا دسترسی دادیم و 80 درصد تکالیف شبکه ملی محقق شد، 5G را هم راه می‌اندازیم."

این خبر خوب در سال ۱۳۹۹ با راه اندازی مراکز 5Gدر شیراز، کیش، مشهد و تهران بصورت پایلوت تحقق یافت.

اما فایو جی چیست و چه کاربردی دارد؟

برای ما در ایران که با مشکل دانلود و سرعت مواجه هستیم اینطور فایو جی را می شود تعریف کرد که گمان کنید یک فیلم سینمایی را در کمتر از چند ثانیه با فایو چی می توانید دانلود کنید. سرعت اینترنت نسل پنجم تا حدی زیاد است که حتی نیازی به فیبرهای نوری گران‌قیمت نیز نخواهید داشت. سازمان بین‌المللی ارتباطات (ITU) در حال حاضر پیش‌بینی تجربه سرعت 100Mb/s تا 1 Gb/s را برای کاربران ارائه داده و حداکثر سرعت قابل دستیابی را نیز 20Gb/sاعلام کرده که قطعاً جای پیشرفت دارد اما همین اعداد هم به مراتب بالاتر از سرعت‌هایی است که اکنون از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

افزایش چشمگیر در ظرفیت پهنای باند

برخی از کمپانی‌ها معتقدند ظرفیت نسل آینده چیزی بین 100 تا 1000 برابر ظرفیت کنونی بوده و اشیاء متصل به اینترنت بیشترین استفاده را از این ظرفیت خواهند برد. شاید ملموس‌ترین مثالی که می‌توان برای چگونگی تغییر زندگی در آینده با حضور 5Gزد، بخش حمل و نقل باشد. جایی که دیگر حتی لازم نیست اتومبیل خود را برانیم. تشخیص برخورد، مسیریابی لحظه‌ای، مدیریت ترافیک از راه دور و سیستم‌های ترمز خودکار تنها بخشی از قابلیت‌هایی هستند که می‌توان با حضور فناوری 5G متصور شد.

عدم قطعی شبکه در 5G

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌هایی که برای فناوری 5G پیش‌بینی می‌شود، پایداری و ثبات آن است. دقت و سرعتی که حتی می توان از آن در عمل های جراحی حساس استفاده کرد. جراحی از راه دور به دلیل حساسیت آن نیاز به یک شبکه مطمئن و پایدار دارد که نسل پنجم تلفن همراه این امکان را در اختیار پزشکان قرار می دهد که از راه دور و در شرایط بحرانی بتوانند به بیماران کمک کنند و تحول مهمی را در حوزه درمان ایجاد کند

اینترنت اشیا در بستر 5G

در آینده نزدیک بیشتر اشیا بر بستر اینترنت به هم متصل می شوند و اتصال این حجم گسترده از لوازم هوشمند به یکدیگر به ظرفیت مخابراتی و پهنای باند قابل ملاحظه‌ای نیاز دارد و همین مسئله اهمیت 5Gرا نشان می دهد. بنابراین در آینده ای نزدیک با استفاده از فناوری 5G و گوشی هوشمند خود می توانید از کیلومترها دورتر، لوازم خانگی خود را کنترل کرده و به عنوان مثال آن ها را خاموش یا روشن کنید. توسعه فناوری 5G نیاز به سرمایه گذاری سنگینی دارد و در کشورهای مختلف نیز برنامه هایی برای توسعه کاربردهای آن و ایجاد بازار انجام داده اند. ما در ایران در حوزه 5G در ابتدای مسیری هستیم که در دولت دوازدهم در سال ۱۳۹۹ آغاز شد و دولت آینده باید به سرعت با توسعه کاربردهای این فناوری و ایجاد بازار مناسب، به جذابیت سرمایه گذاری در این حوزه کمک کند.

فرهنگ سازی و تدوین مقررات موارد دیگری هستند که باید در کنار توسعه فناوری و بازار به آنها پرداخته شود تا با رشد همزمان این بخش ها، فایوجی و مزیت های آن به سرعت عملیاتی شود تا مردم همزمان با دیگر کشورها از فواید این فناوری به روز دنیا بهره مند شوند.